Brak regularnego serwisowania klimatyzacji nie tylko obniża wydajność układu, ale przede wszystkim wydziela nieprzyjemny zapach i podtruwa użytkowników poruszających się samochodem zarodnikami grzybów, w tym pleśni…
Jak działa klimatyzacja samochodowa?
Zasada działania klimatyzacji w samochodach nie różni się praktycznie niczym od funkcjonalności lodówki, witryn chłodniczych czy klimatyzatorów domowych. Ciepłe powietrze schładzane jest przez czynnik chłodzący, który krąży w układzie urządzenia. My nazywamy to w prostych słowach – wymianą czynnika, czyli cykliczną zmianą stanu skupienia z ciekłego w lotny, co skutkuje znacznym obniżeniem temperatury gazu oraz ponownym przejściem w stan ciekły – tłumaczą eksperci z autochlodnice.com.
Pozbądź się złych nawyków!
Użytkownicy w nieświadomym celu decydują się zrezygnować z przeglądu klimatyzacji. Właściciel samochodu udaje się do serwisu dopiero wtedy, gdy z układu klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach. Statystyki są bardzo bolesne, przede wszystkim dla waszego zdrowia.
W układzie klimatyzacji znajduje się multum kanałów i zakamarków, w których gromadzą się różne zanieczyszczenia, pleśnie i grzyby – wszystkie bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Dlatego tak bardzo istotne jest systematyczne serwisowanie i czyszczenie układu klimatyzacji. Czynności związane z czyszczeniem klimatyzacji można wykonać samodzielnie za pomocą specjalnych płynów w aerozolu.
Czy to ważne?
Z racji dość złożonej budowy i skrajnie trudnych warunków pracy – wysokie i niskie temperatury, połączone z dużą różnicą ciśnień występujących w układzie, klimatyzacja samochodowa powinna być przede wszystkim odpowiednio użytkowana, co przekłada się na jej poprawne i długie działanie. Pamiętajcie, że nawet w sprawnie funkcjonującej instalacji ubywa rocznie około 10 procent czynnika chłodzącego dlatego należy pamiętać o jego uzupełnieniu – to koszt około 100 złotych. Oczywiście warto także dbać o prawidłowe odkażanie układu klimatyzacji, które znacznie podniesie komfort podróżowania i żywotność układu.