Poziom płynu chłodniczego
Olej do silnika każdy kierowca wymienia z reguły raczej systematycznie. Nieco bardziej bagatelizowana okazuje się wymiana płynu w układzie chłodzenia, o której po prostu mało osób pamięta. Przeczytaj jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego i jak często powinno się go wymieniać?
Na początek uwaga. Regularna kontrola płynów eksploatacyjnych w aucie to bardzo istotna profilaktyka, która pozwoli wyeliminować wiele usterek mogących powstać na skutek nieprawidłowego poziomu lub stanu poszczególnych płynów, dzięki czemu kierowca unika wielu poważnych i drogich w naprawie awarii.
Czym grozi ubytek płynu chłodniczego?
Jak każdy płyn eksploatacyjny w samochodzie, tak i płyn do układu chłodniczego spełnia swoje zadania pod warunkiem, że jest regularnie wymieniany i że w zbiorniku znajduje się jego prawidłowy poziom. Niedobór płynu chłodniczego skutkuje przegrzewaniem się silnika, co może doprowadzić do poważnych awarii osprzętu silnika.
Jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego?
Nie jest to trudne. Żeby prawidłowo sprawdzić poziom płynu chłodniczego najważniejszym jest ustawienie samochodu na równej nawierzchni. Następnie wystarczy unieść maskę i spojrzeć na zbiorniczek. Pamiętajmy jednak, by tylko wzrokowo zweryfikować poziom płynu. Nie należy odkręcać zakrętki zbiornika.
Poziom płynu chłodniczego będzie się wahał w zależności od tego, czy sprawdzenia dokonujemy na gorącym silniku (poziom będzie wyższy), czy na schłodzonej jednostce (stan będzie niższy). Mimo to, bez względu na temperaturę silnika, prawidłowy poziom płynu chłodniczego powinien zawsze oscylować pomiędzy oznaczeniami min i max.
Zbyt niski poziom płynu w zbiorniczku?
Jeżeli poziom płynu chłodniczego jest regularnie zbyt niski, to taka sytuacja może świadczyć m.in. o zużyciu lub usterce uszczelki pod głowicą lub powstaniu innej nieszczelności w układzie chłodzenia. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, należy jak najszybciej pozbyć się awarii, która skutkuje ubytkami płynu chłodniczego w zbiorniku.
Poziom płynu chłodniczego, $categories = get_the_category($post->ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>
Komentarze