Zasady działania i użytkowania klimatyzacji samochodowej
Układ klimatyzacji w samochodzie znacznie podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy w upalne, słoneczne dni. Jak działa i jak należy korzystać z klimatyzacji samochodowej, by nie odbiło się to negatywnie na zdrowiu użytkowników?
Prawidłowo użytkowana klimatyzacja poprawia nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Kierowca użytkujący samochód w zbyt wysokiej temperaturze ma zdecydowanie gorszy czas reakcji na drodze. Chłodne powietrze wpływa pozytywnie na koncentrację kierowcy oraz pozwala uniknąć zmęczenia.
Jak działa klimatyzacja?
Po włączeniu układu klimatyzacji czynnik chłodzący krąży w zamkniętym obiegu i jest pompowany do sprężarki. Zwiększa ona ciśnienie czynnika, co doprowadza także do wzrostu temperatury. Następnie czynnik zostaje skierowany do zasobnika, gdzie jest oczyszczany i pozbawiany wilgoci. Potem dociera do skraplacza. Na tym etapie następuje zmiana stanu skupienia czynnika z gazowego w ciekły. Cały proces kończy się w parowniku, gdzie ma miejsce rozprężanie, skutkujące gwałtownym obniżeniem temperatury.
Jak zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu samochodu?
Aby nie dopuścić do przegrzania się wnętrza samochodu sugerujemy wybierać w celu zaparkowania, miejsca w których znajduje się cień. Warto pomyśleć także nad zakupem specjalnej maty odbijającej ciepło. Pamiętajcie o tym, bowiem temperatura we wnętrzu samochodu, który jest wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych, może dochodzić nawet do 60 stopni Celsjusza. W takim przypadku zaleca się uprzednie przewietrzenie samochodu, zanim zdecydujemy się na uruchomienie klimatyzacji. Pozwoli to uniknąć szoku termicznego.
Odpowiednie użytkowanie klimatyzacji
Pamiętajcie, że zbyt duże różnice pomiędzy temperaturą wewnątrz pojazdu, a panującą na zewnątrz mogą prowadzić do niepotrzebnych chorób. Najbardziej odpowiednia temperatura mieści się w zakresie 20-24 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że kierujący powinni zadbać o to, by stopniowo zwiększać temperaturę zbliżając się do celu podróży. Istotne jest także odpowiednie ustawienie kierunku nawiewów, bowiem chłodne powietrze skierowane bezpośrednio na użytkowników może doprowadzić do zapalenia mięśni i stawów.
Regularny serwis klimatyzacji
Układ klimatyzacji traci nawet do 75 proc. wydajności chłodzenia w chwili, gdy krąży w nim połowa ilości czynnika chłodniczego. Warto przestrzegać stosunkowo sztywnych ram względem ilości czynnika chłodniczego podanych przez producenta. W instrukcji obsługi znajdziecie stosunkową informację. Co więcej w ciągu roku z układu ubywa od 10 do 15 proc. czynnika chłodzącego. W ciągu lat użytkowania ubytek może znacznie się zwiększyć, co zmniejszy efektywność klimatyzacji w samochodzie. Oprócz tego czynnik chłodzący smaruje sprężarkę, a brak smarowania może doprowadzić do zatarcia się sprężarki, a to oznacza dodatkowe koszty naprawy. Regularny przegląd pozwoli także uniknąć rozwoju pleśni, grzybów, roztoczy, bakterii oraz wirusów, które bardzo negatywnie wpływają na zdrowie podróżujących.
$categories = get_the_category($post->ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>
Ostatnio komentowane